>

Blog

Na tomto místě blogujeme o led žárovkách a dalších led světelných technologiích. Vyjadřujeme se k věcem, které jsou podle nás podstatné a reagujeme na dotazy zákazníků. Chcete-li být informováni o vydání nového článku, sledujte náš facebook.

 

6.11.2018

Kolik vlastně ušetří led žárovky.

Dnes už každý ví, že led žárovky jsou v současné době nejúspornějším zdrojem světla. Ale jak velká je ve skutečnosti úspora při přechodu domácnosti z klasických žárovek na ledky? To už ví málokdo. Proto se podívejme na konkrétní příklad.

Nejtypičtější žárovkou používanou v domácnosti je obyčejná 60W žárovka. Té odpovídá tato 10W led žárovka, která vydává minimálně stejně intenzivní světlo (světelný tok 800lm), spíše svítí o trochu více. Na první pohled je vidět, že účinnost této konkrétní led žárovky je 6 x vyšší než klasické žárovky - pro vydání shodného svitu spotřebuje ledka jen 10W, zatímco klasická žárovka spotřebuje Wattů 60. Klasická žárovka totiž výraznou část spotřebované energie protopí. Proto se také v současné době, kdy už se nesmí prodávat obyčejné žárovky jako zdroje světla, vydávají za topná tělesa, čímž někteří prodejci tento zákaz obcházejí, ale o tom někdy jindy.

A kolik ta spotřeba stojí? To záleží na tom, jak dlouho svítíte. Pro tento příklad uvažujme, že žárovka bude svítit v průměru 4 hodiny denně, a průměrná cena elektrické energie je v ČR v současné době 3,- Kč za 1 kWh. Led žárovka tak za jeden den spotřebuje 0,04 kWh za 12 haléřů, klasická žárovka 6 x více: 0,24kWh za 72 haléřů. Za měsíc (berme 30 dní) to bude 3,60 Kč u led žárovky oproti 21,60 Kč u klasické žárovky. Takže za rok Vám jedna ledka prosvítí 43,80 Kč, zatímco klasická žárovka 262,80 Kč. To znamená, že na provozu jediné led žárovky ušetříte za rok 219,- korun.

Jenže, domácnost nepoužívá jen jednu žárovku. Pro účely tohoto příkladu uvažujme, že průměrný třípokojový byt využívá 25 těchto 10W led žárovek. Pak je ovšem úspora 25 násobná, a za rok činí 5.475,- Kč. A to už je slušná částka, která stojí za zamyšlení. 

V tuto chvíli možná správně namítnete, že led žárovky jsou dražší než klasické žárovky. OK, jenže: klasickou 60W žárovku seženete za cenu okolo 10,- Kč. Naše výše uvedená 10W led žárovka stojí v současné době 25,- Kč. Budeme-li uvažovat o výše uvedené teoretické domácnosti, která nemá žádné žárovky, a musí všechny nově pořídit, tak na její kompletní vybavení 25-ti žárovkami bude potřeba investovat 250,- Kč v případě klasických žárovek, zatímco led žárovky vyjdou na 625,- Kč. Když pak do výše vypočítané úspory za jeden rok používání promítneme pořizovací náklady na žárovky, tak pořád domácnost vybavená led žárovkami uspoří 5.100,- Kč oproti domácnosti vybavené obyčejnými žárovkami.

Tento ilustrativní příklad nebere v potaz životnost žárovek, zatímco led žárovky mají výrazně vyšší životnost, u obyčejných žárovek není zrovna jisté, že všechny vydrží celý rok, a nebude potřeba dokupovat další a vyměňovat je, což opět navýší úsporu domácnosti vybavené ledkami. Ale o tom zas někdy jindy.

V tuto chvíli je třeba zmínit ještě další podstatný fakt: ceny led žárovek jsou momentálně na historicky nejnižší úrovni. Výše uvedenou 10W led žárovku (resp. obdobnou, led technologie se vyvíjí mílovými kroky a led žárovka, která se prodávala před rokem, se již nevyrábí), jsme před rokem prodávali za 59,- Kč a byl to velký hit. Dnes už stojí jen 25,- Kč. Díky nízké pořizovací ceně se Vám investice do koupě této ledky vrátí na úspoře energie již za necelý měsíc a půl používání (při svícení 4 hod/den, a ceně elektrické energie 3,- Kč/kWh). Pak už jen šetříte.

Tak co myslíte, nestojí za to přejít na led žárovky? V našem e-shopu najdete obrovský výběr led žárovek, nebude problém najít ty, které Vaše domácnost potřebuje. U každé led žárovky najdete v detailu produktu kalkulátor úspor, který Vám vypočítá návratnost investice do ledky při Vámi zadaném počtu hodin svícení za den.

 

20.11.2018

Kvalitnější, dražší led žárovka vs. obyčejná, levnější ledka.

Mám si raději koupit dražší led žárovku s kvalitnějšími komponenty, anebo stačí levnější, obyčejná led žárovka? Na to nelze odpovědět bez znalosti detailů. Záleží totiž na tom, jakým způsobem bude led žárovka používána, a kde bude umístěna.

Již nějakou dobu prodáváme prémiové led žárovky se značkovými čipy Samsung a kvalitnějšími komponenty, které vydrží výrazně větší zátěž než obyčejné led žárovky, a proto je na ně záruka 5 let. A přestože jsou dražší než obyčejné ledky, jejich popularita roste. Mají totiž velkou výhodu - vydrží v náročném provozu. 

Pokud led žárovka svítí po dlouhou dobu nepřetržitě, jsou její komponenty výrazně namáhány a opotřebovány. Zejména dochází k jejich přehřívání - do relativně malého těla led žárovky jsou umístěny elektronické součástky, které musí transformovat napětí ze sítě 220V na 12V, a poslat jej do led diod, jež vydávají světlo. Pokud se občas rozsvítí a občas zhasne, komponenty se stihnou ochladit. Ovšem dlouhodobé, nepřetržité svícení toto ochlazení neumožňuje, a pak velmi záleží na kvalitě použitých komponentů. Levnější komponenty, které jsou z důvodu tlaku na co nejnižší cenu používány v běžných led žárovkách, se při dlouhodobém přehřívání rychleji opotřebují, což vede k postupnému poklesu svítivosti led žárovky, a může vést až k jejímu zničení. Svou roli pak hrají i další faktory, které mají vliv na chlazení. Ideálním svítidlem pro led žárovku je takové svítidlo, které umožňuje její chlazení, ať už z důvodu přístupu vzduchu k tělu led žárovky nebo konstrukcí svítidla (např. z kovu), která umožňuje efektivní tepelnou výměnu s okolím. Naopak uzavřená svítidla bez větrání, do nichž se vzduch nedostane nebo má velmi omezený přístup, která jsou navíc vyrobena z materiálu, jenž neodvádí teplo, jsou spolehlivým prostředkem k rychlému přehřívání komponentů led žárovky, a snížení její životnosti. Obdobně záleží i na konstrukci led žárovky, zda je vyrobena z materiálu, který umožňuje chlazení jejího vnitřku. Dalším faktorem, který má výrazný vliv na životnost led žárovky, je dlouhodobé, či výrazné, přepětí v síti. Ale o tom zas někdy jindy.

Odpověď na výše položenou otázku tedy zní: Do míst, kde se bude nepřetržitě svítit po dobu několika hodin, se vyplatí si připlatit a koupit prémiovou led žárovku s kvalitnějšími, odolnějšími komponenty, která zvládne větší nápor. To samé platí i pro svítidla, která nezajišťují chlazení. V obou případech bude obyčejná, levná ledka trpět, což se časem projeví na poklesu svítivosti, případně až na jejím zničení. V článku Kolik vlastně ušetří led žárovky jsme na tomto blogu řešili návratnost investice do led žárovek, která se v současné době při našich nízkých cenách pohybuje v rámci několika málo měsíců, takže si možná řeknete, že je to zbytečné. Jenže, je třeba brát v potaz nutnost objednání nové ledky, či řešení reklamace, a práci s výměnou žárovky. A tím se dostáváme k dalšímu případu, kdy se vyplatí si připlatit za prémivou led žárovku s delší výdrží, a to při instalaci do míst, kam je obtížný přístup a žárovky se obtížně vyměňují. S prémiovou led žárovkou to prostě budete muset absolvovat výrazně méně často, než s obyčejnou ledkou.

Na druhé straně do míst, kde se nesvítí dlouhodobě, a jsou osazena svítidly s dostatečným odvětráním či odvodem tepla, se nevyplatí připlácet za prémiové led žárovky, když jsou zde běžné ledky naprosto dostatečné. Typickým příkladem je osvětlení na chodbě, toaletě, ložnici a podobně.

Závěrem tedy doporučujeme před koupí led žárovek promyslet, jakým způsobem budou používány, v jakých svítidlech budou umístěny, jak jsou tato svítidla dostupná a podle toho zvolit buď prémiové nebo obyčejné led žárovky. To samé ostatně platí i pro další led světelné technologie, v poslední době například vidíme výrazný nárůst popularity prémiových led reflektorů, které jsou ideálním řešením pro dlouhodobé osvětlení hal, hřišť či nasvětlení budov.

 

4.12.2018

Na Alíku, za pár dolíků.

Na naši právě probíhající kampaň na Facebooku nám reagoval člověk, kterého budeme označovat jako pan Š. Napsal nám tento komentář: "opravdu super akce, ty stejné žárovky nakupuju na alíku za 1 dolar. běžte do". Komentář dále pokračuje sprostými nadávkami, proto byl z Facebooku odstraněn, a nelze jej ani na tomto blogu ocitovat v plném znění.

Z vystupování pana Š je zjevné, že je buď troll nebo primitiv, přesto bychom se v tomto článku rádi zamysleli nad jeho úvahou a přinesli srovnání mezi nákupem v našem e-shopu a na Aliexpresu.

Pan Š se jako správný gaučový hrdina neobtěžoval uvést, o jaké led žárovce vlastně mluví. Proto jsme pro srovnání vybrali nejtypičtější led žárovku E27 10W, s klasickým velkým závitem, která svítí jako obyčejná 60W žárovka. Tato žárovka je u nás nejprodávanější, pro účely tohoto porovnání je proto dle našeho názoru nejrelevantnější.

Jenže, na Aliexpresu jsme totožnou led žárovku nenašli. Nejblíže naší ledce jsou tam jen 9W led žárovky. Nejlevnější, kterou jsme našli, stála 1,35 USD.

Pokud srovnáme cenu, tak naše led žárovka stojí 25,- Kč. Na Aliexpresu stojí 1,35 USD, což při dnešním kurzu např. ČSOB devizy prodej ve výši 23,365 za dolar vyjde na 31,54 Kč. Z hlediska ceny žárovky je tedy lepší koupit od nás.

Pokud srovnáme dopravu, nejlevnější doprava od nás, vynecháme-li osobní odběr v Jihlavě, stojí 49,- Kč přes Zásilkovnu. U objednávek v celkové hodnotě 999,- Kč je od nás doprava zdarma. Doprava z Aliexpresu je zdarma, i za jednu žárovku, čínská vláda totiž dotuje export. Vzhledem k rozdílu v ceně led žárovky, nákup na Aliexpresu, vč. dopravy, vychází levněji, pokud koupíte 1-7 led žárovek. Kupujete-li 8 a více led žárovek, pak vyjdou levněji od nás, včetně dopravného.

Dodací lhůta do ČR je u Aliexpresu uvedena 22-41 dní. My doručujeme za dva dny. Dodání od nás je tedy mnohonásobně rychlejší, zatímco nákup na Aliexpresu je jen pro hodně trpělivé zákazníky.

Svítivost: Zatímco naše led žárovka má světelný tok 800lm, a plně tedy nahrazuje klasickou 60W žárovku, Aliexpres uvádí 250-499 lumenů. Vzhledem k tomu, že Aliexpres v rámci produktové stránky nabízí tyto led žárovky v šesti výkonových variantách, od 3W do 18W, a tento podivný rozptyl světelného toku je uveden u každé varianty, lze se jen dohadovat, že 9W led žárovka by snad mohla mít světelný tok okolo 350-400lm. Pokud by tomu tak bylo, pak ledka z Aliexpresu svítí sotva jako 40W klasická led žárovka. Ale pozor, to jsme pouze ve fázi dohadů, konkrétní světelný tok uveden není, takže vůbec nevíme, jak bude žárovka z Aliexpresu svítit, avšak dle uvedených údajů je jisté, že to bude mnohem méně, než led žárovka od nás. Tudíž by měla být podstatně levnější než ta naše, přitom je dražší.

Způsob platby: Na Aliexpresu musíte vždy platit předem. A to navíc platební kartou. Takže jste nuceni poslat údaje ze své platební karty někam do Číny. Případně si musíte zřídit PayPal. U nás můžete platit kartou či bankovním převodem předem, ovšem můžete platit též dobírkou, takže naši zákazníci nejsou nuceni platit předem.

Ochrana spotřebitele: V ČR se mohou prodávat pouze led žárovky, které odpovídají evropským a místním normám. Tyto normy pak zaručují vlastnosti výrobku, s důrazem na jeho bezpečnost. Za to je odpovědný český subjekt, ať už prodejce, dovozce, či výrobce, a tato povinnost je pak v rámci ČR a EU právně vymahatelná. Spotřebitel je navíc chráněn českými zákony. Zatímco při nákupu na Aliexpresu koupíte produkt, o kterém netušíte, zda odpovídá příslušným normám, který může být potencionálně nebezpečný, a ochrana českého spotřebitele je v Číně prakticky nevymahatelná.

Reklamace a odstoupení od smlouvy: Pokud se naše žárovka v záruční době pokazí, snadno ji u nás vyreklamujete. Pokud si omylem koupíte jinou žárovku, než jakou potřebujete (třeba s jiným závitem či barvou světla), snadno ji v zákonné 14-ti denní lhůtě vrátíte a buď vyměníte za jinou nebo dostanete zpět peníze. Jak ale vyřešíte reklamaci nebo výměnu na Aliexpresu? Těžko nebo vůbec.

Takže, když to shrneme, když na Aliexpresu koupíte jednu žárovku, tak sice bude dražší, než ta naše, ale vzhledem k dopravě zdarma ušetříte pár korun. Musíte zaplatit předem, do Číny, se všemi riziky, která to obnáší, a pak několik týdnů či měsíců čekat, jestli a co Vám přijde. S trochou štěstí se dočkáte žárovky, která svítí výrazně méně, než ta naše, takže byste potřebovali spíš dvě. A snad nebude nebezpečná. To odzkoušíte sami na sobě, až ji budete montovat. A pak nezbývá než doufat, že přišla ta, kterou jste chtěli, a že vydrží alespoň dva roky. Pokud ne, máte smůlu. Stálo těch pár korun za to? Panu Š asi ano, už jen pro ten dobrý pocit, že to dokázal koupit až v Číně, a pochlubit se na Facebooku. Naši zákazníci jsou, naštěstí, rozumní lidé.

 

18.12.2018

Provoz během svátků 2018/19

I v době Vánoc 2018 a Nového roku 2019 normálně fungujeme, vyřizujeme a rozesíláme objednávky každý pracovní den, takže se nemusíte bát žádného zpoždění. Přejeme všem zákazníkům veselé Vánoce a šťastný Nový rok!

 

 

Led žárovky Led žárovky Led žárovky Spolehlivé LED žárovky LED žárovky Levné led žárovky a elektro

© LEDTechnics CZ s.r.o. 2012 Všechna práva vyhrazena.

EKO-KOM